Πέμπτη 7 Απριλίου 2016

EUROLEAGUE: Συνεχίζει στους "8" ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα πάρα πολλά λάθη του κι έχασε στην Πόλη από την Εφές με 91-86 και προκρίθηκε στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας ως τρίτος από τον όμιλό του, χωρίς να χρειαστεί να περιμένει τον αγώνα της Λοκομοτίβ την Παρασκευή (8/4)

Οι «πράσινοι» είχαν ......

τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για τριάντα λεπτά, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασαν την συγκέντρωσή τους μεαποτέλεσμα να το πληρώσουν και με επιμέρους σκορ 30-20 οι ήδη αποκλεισμένοι Τούρκοι πανηγύρισαν μία νίκη γοήτρου.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έχασε κάθε ελπίδα για το πλεονέκτημα έδρας και θα πάρει οριστικά την πρόκριση από την τρίτη θέση του γκρουπ του, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλό του.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς σούταρε εκπληκτικά πίσω από την γραμμή του τριπόντου και τελείωσε τον αγώνα με 11/18, ενώ στο πρώτο μέρος είχε το φοβερό 90% με 9/10 προσπάθειες να βρίσκουν στόχο.

Ωστοσο τα λάθη ήταν πάρα πολλά για την ελληνική ομάδα, με τους Τούρκους να κυριαρχούν και να βγάζουν μεγάλη θέληση για τη νίκη, στο κλείσιμο μίας πλήρους αποτυχημένης σεζόν στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Έλιοτ Γουίλιαμς με 14 πόντους, όσους σημείωσαν και οι Καλάθης, Γκιστ.

Για τους νικητές, ο Ντάριο Σάριτς ο οποίος με βάση το ρεπορτάζ των Τούρκων δεν θα αγωνιζόταν σταμάτησε στους 15 πόντους κάνοντας μεγάλη ζημιά στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 17-23, 43-52, 61-66, 91-86

Εφές Αναντολού (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τάιους 10, Μπαλμπάι, Μπράουν 11 (1), Οσμάν 12 (1), Μπατούκ 7 (1), Σάριτς 15 (2), Κορκμάζ 3, Γκρέιντζερ, Ερτέλ 9, Ντίμπλερ 13 (3), Ντάνστον 11

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 6 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Φώτσης, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Γκιστ 14 (2), Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 1, Γουίλιαμς 14, Χάντερ 2