Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017

Euroleague: Στο κάστρο του Παναθηναϊκού προσκυνούν και οι… βασίλισσες!

Παναθηναϊκός - Real Madrid 88-82

Εδώ δεν… χωρούν βασίλισσες! Ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε και τη Ρεάλ να… προσκυνήσει στο ΟΑΚΑ, καθώς τη νίκησε 88-82, πήγε στο 15-11 και πλέον πατάει γερά μέσα στην οκτάδα της Ευρωλίγκας!

Το κάστρο του ΟΑΚΑ έχει έναν… βασιλιά!

Με τον Γκιστ να θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό και ......

τους Σίνγκλετον και Τζέιμς να βάζουν την… υπογραφή τους, ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε 88-82 τη Ρεάλ Μαδρίτης και με το 15-11 παρέμεινε για τα καλά σε τροχιά playoffs της Ευρωλίγκας.

Τρομερή δουλειά στην άμυνα από το «τριφύλλι» και μάλιστα όχι μόνο πάνω στον Γιουλ, ο οποίος έμεινε σε… ρηχά νερά στο σκοράρισμα (10π.), αλλά η προσπάθεια ήταν συλλογική, καθώς η «βασίλισσα» υπέπεσε σε 16 λάθη!

Πέντε «πράσινοι» τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Σίνγκλετον να ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από κοντά οι Τζέιμς και Φελντέιν με 14 πόντους ο καθένας, με τον Ρίβερς να είχε 13 και τον Γκιστ, ο οποίος δείχνει να πατά ξανά πολύ γερά, να προσθέτει 11.

Το ματς

Με τους Σίνγκλετον, Γκιστ, Νίκολς, Ρίβερς και Καλάθη επέλεξε να ξεκινήσει ο Τσάβι Πασκουάλ. Το σχήμα αυτό έπαιζε άμυνα για… σεμινάριο, εξαφανίζοντας όλα τα ατού της Ρεάλ και έτσι κατάφερε να πάρει από νωρίς ένα προβάδισμα (5-2), το οποίο με τη συνεργασία Καλάθη-Γκιστ πήγε στο +5 (10-5) στα μισά. Στη συνέχεια, ο Γιουλ έκανε την αντεπίθεση, δίνοντας για λίγο το προβάδισμα στη «βασίλισσα» (13-14). Ωστόσο, το «τριφύλλι» βρήκε γρήγορα τις λύσεις και αυτές ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ, για να πάρει ξανά τα ηνία (19-14). Η απάντηση των Ισπανών ήρθε ξανά με ατομικό ξέσπασμα και αυτή τη φορά με τον Ράντολφ (19-19), με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 21-19 της πρώτης περιόδου.

Γεμάτο ενέργεια ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να πάει στο +7 (26-19). Όμως, η απάντηση της Ρεάλ ήρθε πάλι άμεσα και με τους Χάντερ-Ρέγες να παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ, η διαφορά αυτή εξαλείφθηκε (26-26). Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» δεν πανικοβλήθηκαν και μέσα από την άμυνά τους, βρήκαν τις λύσεις με τους Φελντέιν και Τζέιμς και έφτασαν ξανά στο +5 (33-28), ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ρίβερς, όπου με δικούς του πόντους τους διατηρούσε στο +4 (39-35), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στον εναπομείναντα χρόνο, το «τριφύλλι» έχασε πάλι τη μάχη των ριμπάουντ και ο Χάντερ έβαλε ξανά στο παιχνίδι τη «βασίλισσα» (41-41). Αλλά, ο Γκιστ ήταν εκεί και έτσι έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια προηγούμενο 43-41.

Για περίπου τρία λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια (47-46), γιατί το επόμενο δίλεπτο ήταν… πράσινο. Ο Καλάθης «κλείδωσε» τον Γιουλ και με τον Παναθηναϊκό να κλέβει συνεχώς μπάλες και να βγάζει απανωτούς αιφνιδιασμούς ξέφυγε στο +5 (53-48). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι «πράσινες»… παθογένειες επανήλθαν. Πολλά λάθη και άστοχη επιμονή από την περιφέρεια, έδωσαν ρυθμό στον Ράντολφ αυτή τη φορά και εκείνος έσπρωξε τη Ρεάλ σε ένα επιμέρους σκορ 2-10, το οποίο της έδωσε για άλλη μία φορά το προβάδισμα (55-58). Όμως, όπως και στα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, έτσι και σε αυτό, το «τριφύλλι» είχε τον άνθρωπο της τελευταίας στιγμής και αυτός ήταν ο Φελντέιν για το 58-58.

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχιζόταν και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ντόντσιτς οδηγούσε στο σκοράρισμα τη Ρεάλ (60-61), αλλά ο Τζέιμς ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό. Στην άμυνα ήταν εξαιρετικός πάνω στον Γιουλ και επιθετικά έσπρωξε το «τριφύλλι» σε νέο προβάδισμα (64-61). Ο ρυθμός του ματς έπεσε ξανά στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να βγάζουν νευρικότητα, για να ακολουθήσει ένα τρομερό ξέσπασμα από τον Σίνγκλετον, στο τελευταίο τετράλεπτο, που πήγε την ομάδα του Πασκουάλ στο +6 (75-69). Η «βασίλισσα» προσπάθησε με τους Γιουλ και Ρούντι να παραμείνει στο παιχνίδι, αλλά μία ο Αμερικανός φόργουορντ και μια ο Τζέιμς, έστειλαν τους γηπεδούχους στο +6 (80-74), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι «πράσινοι» συνέχισαν το ίδιο συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος –και από τη γραμμή των βολών- και έτσι έφτασαν στην πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-41, 58-58, 88-82

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Νίκολς 2, Ρίβερς 13 (2), Τζέιμς 14 (2), Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 14 (2), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 5, Καλάθης 5 (2/7 σουτ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 13 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Ρούντι 8 (2), Ντόντσιτς 10 (1), Ματσιούλις, Ρέγες 2, Αγιόν 12, Κάρολ 6 (2), Χάντερ 10 (8 ριμπ.), Γιουλ 10 (1 τριπ., 8 ασ.), Τόμπκινς 4, Τέιλορ 7 (1).